Ako dôležitá je motivácia?

Ako dôležitá je motivácia?

V dnešnom svete sociálnych médií sa dennodenne stretávame s rôznymi formami motivácie –  motivačnými obrázkami, heslami či dokonca motivačným koučingom. A oblasť fitness a zdravého životného štýlu hrá, čo sa týka motivácie, asi absolútny prím. Motivácia je to, čo nám pomôže zdvihnúť sa z gauča a začať so sebou niečo robiť. Priznajme si, je to niekedy až vzrušujúce, nakúpiť si nové oblečko na cvičenie, nový tréningový plán, super bicykel, permanentku do fitka, či super zdravý naparovací hrniec pre zdravšie stravovanie. Tak nejak sa tie drepy v nových legínach robia ľahšie, no nie? Až cítiš tie motýliky v bruchu od radosti a vzrušenia z nových plánov.

A veru, že sa aj vyberieš – do posilovne, behať, na Cross Fit či nebodaj box. Týždeň robíš úplne maximum, dokonca sama sa odrazu stávaš motiváciou pre druhých. 

A zrazu udrie realita. Prvotná únava, skúškové obdobie, ťažký projekt v práci, hmla a prší, alebo ťa niekto vytočil. 

V podstate je úplne jedno, aký bol dôvod. Skrátka motivácia je preč. Život udrie naplno a zrazu nepomáhajú obrázky vyrysovanej fitnessky z instagramu, ani najnovšia kolekcia športového oblečka. Štatistika vraví, že až 70% ľudí, ktorí začnú odhodlane športovať, skončia už v prvých troch týždňoch! Čo teda robiť, aby sa to nestalo aj tebe?

Motivácia ti pomôže začať, 

ale len pravidelný návyk a konzistencia 

ťa privedú do cieľa.

Áno, to vzrušenie na začiatku je skvelé a môže úžasne pomôcť tomu, aby sme vôbec začali, pustili sa do tej výzvy bojovať so sebou samým. Ale keď začne samotná motivácia opadať, obrázky blednúť a stále viac argumentov vyskakovať v čase, keď si chcela ísť cvičiť, je nesmierne dôležité ostať pevne v svojich návykoch. Je to asi tá najdôležitejšia vec, a to nielen v oblasti športu – zdravý, pravidelný životný návyk. Aj keď sa nás svet sociálnych sietí snaží dnes často presvedčiť o opaku, návyk, konzistencia a pravideľnosť je to, čo ti pomôže dosiahnuť tvoje ciele. Krásna je predstava robiť len to, čo ťa baví, kedy ťa to baví a s kým. Je to utópia. Never tomu. Nebezpečná, zavádzajúca a krásne omamná. Povedzme si pravdu, koľko vecí v živote, ktoré stoja za to, si dosiahla ľahko a bez námahy? Zdravé, pevné návyky a rutina sú presne to, čo ťa posunie vpred, keď je motivácia na bode mrazu.

Tu je pár tipov ako to môzeš dosiahnuť:

  • Proste to urob 

Alebo Just do it! Nie nadarmo je to heslo známej športovej značky!

Samozrejme, sú chvíle v živote, kedy nemáš chuť robiť nič, nikam ísť a už vôbec nie cvičiť. Máme ich všetci. A naozaj niekedy je deň voľna osožný. Ale skús prestať vynechávať tréning len preto, že sa ti nechce, že sa na to necítiš alebo nemáš náladku. Zuby sa ti tiež nechce večer umývať, ale proste ideš a spravíš to. Ísť cvičiť aj v dni, kedy sa ti nehodí, ti pomôže spraviť z tréningu prirodzenosť, ktorá ťa oddelí od neúspešných ľudí.

Úžasná vec na cvičení je, že vyplavuje hormóny šťastia. Toľko problémov sa vie z hlavy vypariť, až to má liečivý účinok. A ešte nikdy nikto po tréningu nepovedal: “Oh, radšej som sa mala vyvaľovať na gauči, ľutujem, že mám odmakané!” 

Ten pocit ”dokázala som to” je skvelý a omamný.

  • Začni postupne a pomaly pridávaj

Jeden z dôvodov, prečo tak často zlyhávame v novoročných predsavzatiach je, že je toho skrátka príliš veľa naraz, čo sa snažíme zmeniť. Aj prestať jesť sladké, aj stopnúť fajčenie, začať cvičiť, venovať sa viac rodičom, pridať v práci a ešte prečítať aspoň dve knihy mesačne. Po krátkom čase príde, samozrejme, k úplnému zahlteniu systému a človek to vzdá. A ešte aj všetko naraz, lebo veď to nemá význam. A práveže má! Skús začať s jednou, dvoma, malými zmenami. Keď sa stanú samozrejmou súčasťou tvojho správania, pridaj si ďaľšie. 

Skús napríklad najprv začat chodiť pešo poschodoch a nie výťahom.

A keď to bude pre teba absolútne samozrejmá vec, zaraď napríklad každé ráno krátku rozcvičku. Nesnaž sa zvládnuť hneď všetko naraz, bude to zo začiatku veľmi náročné všetko dodržať.

  • Maj so sebou trpezlivosť

Niekedy ani cudzí ľudia nie sú k tebe takí kritickí ako ty sama k sebe. Prestaň sa podceňovať, vyčítať si všetko, v čom si iná alebo si nadávať za zlyhania. Vybudovanie zdravých návykov chce čas, tak si ho dopraj a teš sa z každého pokroku. Ťažký týždeň sa niekedy proste stane. Nesústreď sa na to, čo nevyšlo, ale na to, čo môžeš zmeniť budúci týždeň. Práve preto je dôležité stanoviť si reálne ciele. Príliš veľký tlak na seba ťa môže začať ničiť. Takže hľadaj vyváženosť a nie dokonalosť.

Cesta za zdravým životným štýlom je výzva a určite ťa povodí aj hore aj dole, kým sa dostaneš do cieľa. Ale nezabúdaj, že práve to, ako sa zachováš keď ti odíde motivácia ísť cvičiť, je to, čo sa najviac ráta. Začni preto pomaly a vybuduj si dlhodobo udržateľný životný štýl, ktorý ťa bude napĺňať.

A pokiaľ to bude čo len trochu možné, uži si aj samotnú cestu, ktorá k nemu vedie!